Ekonomi

Moody’s Polonya’yı ‘Rus etkisi’ konusunda uyardı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in haberinde, Rusya’nın Polonya’ya müdahalesini ve sonbaharda ülkede yapılacak genel seçimleri önlemek için bir komite kurulmasını öngören maddeyi Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda’nın imzaladığı hatırlatıldı. .

Raporda, söz konusu yasanın Polonya’nın AB ile hukuk devleti çatışmasını derinleştirebileceği ve bunun Polonya’nın AB fonlarının büyük bir bölümünü kaybetmesine neden olabileceği vurgulandı.

Polonya’nın salgın sonrası hukukun üstünlüğü gerekçesiyle AB fonundan dışlanmasına değinen Moody’s, bu anlaşmazlığın Polonya’daki seçimlerden önce çözülebileceğinin şüpheli olduğuna işaret etti.

Polonya sonbaharda sandık başına gidecek ve ülkedeki muhalefet figürleri, eski başbakan ve şimdi en büyük muhalefet partisi olan Sivil Platform’un (PO) başkanı Donald Tusk da dahil olmak üzere komisyonun önde gelen muhalefet isimlerini işe alacak. yeni çıkarılan “Rus etkisi” yasasına göre kurulacak. Yapabileceğini iddia ediyor.

Benzer planlar ABD Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Konseyi tarafından dile getirildi.

Komisyon, Rus etkisi altındaAldığını düşündüğü bir idari kararı iptal etme yetkisine sahip olacak ve bu tür kararları alan kişileri 10 yıla kadar kamu görevinden men edebilecek.

pinarbasi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu