Haber

Vo Van Thuong, Vietnam’ın yeni başkanı oldu

Nguyen Xuan Phuc’un istifasıyla boşalan Vietnam’ın cumhurbaşkanı olarak Vo Van Thuong seçildi.

Devlet Lideri Nguyen Xuan Phuc’un 17 Ocak’ta Vietnam’da istifasının ardından, Ulusal Meclis ülkenin yeni devlet başkanını seçti. Vietnam Komünist Partisi Merkez Komitesi adayı Vo Van Thuong, bugün yapılan olağanüstü toplantıda Vietnam’ın yeni devlet başkanı seçildi. Oylamadan sonra konuşan Thuong, ülkesine, halkına ve Vietnam Anayasasına sadık kalacağına söz verdi.

Parlak kariyeri ile dikkat çekiyor

Vinh Long bölgesinde doğan ve felsefe eğitimi aldığı bilinen Thuong, ülkenin en üst düzey karar alma organı olan 16 üyeli Politbüro’nun en genç üyesi olarak biliniyor. Thuong’un ayrıca Vietnam’ın en güçlü figürlerinden biri olan Komünist Parti Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong’a yakın olduğu söyleniyor.

Yolsuzluk iddiaları üzerine istifa etti.

Öte yandan 2016-2021 döneminde başbakanlık görevini üstlenen Nguyen Xuan Phuc, 2021 Nisan-Ocak 2023 ortasında Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu. İktidardaki Vietnam Komünist Partisi tarafından yolsuzluk ve yolsuzlukla suçlanıyor. Misyonu kötüye kullanan Phuc, geçen Ocak ayında partisinden ve cumhurbaşkanlığından istifa etmişti. – HANOİ

habermengen.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu