Ekonomi

Endonezya Devlet Başkanı Widodo, Çinli şirketlerden 13 milyar dolarlık yatırım sözü aldı

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’nun Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmesinin ardından Çinli şirketlerden en az 13 milyar dolarlık yatırım sözü aldığı bildirildi.

Nikkei’nin Endonezyalı yetkililerden edindiği bilgilere göre Widodo’nun Xi ve Çinli iş insanlarıyla yaptığı görüşmeler verimli geçti.

Widodo, Xi’den Endonezya’nın büyük projelerine destek isterken, Çinli mevkidaşının bu desteğe sıcak baktığı kaydedildi.

Pekin’in hangi alanlara yatırım yapacağı netlik kazanmazken Çinli cam üreticisi Xinyi Glass, Endonezya ile 11.5 milyar dolarlık yatırım için mutabakat zaptı yaptığını açıkladı.

Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ise sağlık sektöründe Çinli şirketlerden 1,5 milyar dolarlık yatırım taahhüdü aldığını bildirdi.

Xi ve Widodo Çin’de bir araya geldi

31. FISU Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları’nın açılış törenine katılmak üzere Çin’e gelen Endonezya Devlet Lideri Widodo, Xi ile ikili, bölgesel ve küresel sorunları görüştü.

Stratejik ortaklıklarını geliştirmek için Endonezya ile çalışmaya hazır olduklarını belirten Xi, iki ülkenin düzenli stratejik teması sürdürmeye ve karşılıklı güven inşa etmeye devam edeceğini söyledi.

İki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklığın kurulmasının 10’uncu yılına girdiğini hatırlatan Xi, ülkesinin Endonezya ile iş birliğini güçlendirmeye devam edeceğini belirtti.

Xi, G20 ve BRICS gibi diğer çok uluslu mekanizmalar kapsamında da iki ülke arasındaki iletişim ve iş birliğini güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Widodo ise Xi ile 2022’de Bali’de yaptıkları görüşmeden bu yana ikili ilişkilerde “önemli ilerleme” kaydettiklerini söyledi.

Endonezya’nın “tek Çin” politikasını desteklediğine dikkati çeken Widodo, Çin ile işbirliklerini artırmaya devam edeceklerini bildirdi.

Widodo, Çin ile stratejik bağını güçlendirmeye ve bölgesel barışı, istikrarı, kalkınmayı ve refahı ortaklaşa korumaya istekli olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu