Ekonomi

TCMB Faiz Artışı Sonrası Kredi ve Kredi Kartı Faiz Oranları Yükseliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yüksek enflasyon ve artan finansal risklerle başa çıkmak amacıyla politika faizini yüzde 15’ten yüzde 17,5’e yükseltti. Bu faiz artışının ardından kredi ve kredi kartı faiz oranlarında üst limit de yükseltildi.

Kredi kartı ve kredili mevduat hesabı faiz tavanı değişti

Politika faizi artışı, son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntıların bir analizi olarak görülüyor. Ancak vatandaşları ve mevduat sahiplerini etkileyecek değerli düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Buna göre kredi kartı ve ticari kredi faiz oranlarında artış olacak.

TCMB, 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere kredi kartları ve KMH’ler için faiz tavanlarına üst limitler getirdi. Buna göre kredi kartı ve KMH faiz tavanı aylık yüzde 1,91’den yüzde 2,13’e çıkarıldı. Vergiler dahil maliyet yüzde 2,77 olarak belirlendi. Ticari kredi tavan uygulaması yüzde 37,8’e yükseldi.

234234342

TCMB’nin bu düzenlemelere ek olarak ekonominin diğer alanlarında da politika değişiklikleri yapması bekleniyor. TCMB’nin enflasyon ve finansal risklerle mücadele amacıyla para politikasını sıkılaştırmaya devam edebileceği düşünülmektedir.

Kredi kartı ve KMH üst limiti geçtiğimiz haziran ayında yeniden düzenlendi. Daha önce yayınlanan kararla kredi kartlarına uygulanacak azami faiz oranı Temmuz ayı itibarıyla yüzde 1,91’e, 0,55 puan eklenerek yüzde 1,36’ya yükseltilmişti. Ancak bu sınır artık %2,77 olarak uygulanacaktır.

Tebliğ’e eklenen kesintili madde ile 1-31 Temmuz ortasında referans oran yüzde 1,36 olarak belirlendi. Buna göre, Temmuz ayında kredi kartlarına uygulanacak azami faiz oranı yüzde 1,91 olan referans faiz oranına yüzde 0,82 eklenerek yüzde 2,77 olacak.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

patnos-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu