Haber

Ukrayna’ya destek NATO Zirvesi’nde konuşulacak ama üyelik daveti gündemde değil

YENİ NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, önümüzdeki ay Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO Zirvesi’nde Ukrayna’ya yönelik yeni bir destek paketinin görüşüleceğini ancak NATO’ya katılım davetinin gündemde olmayacağını kaydetti.

USA Today’e verdiği röportajda Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO üyeliğiyle ilgili soruları yanıtladı.

Stoltenberg, Ukrayna’nın eninde sonunda NATO’ya katılmaya davet edileceğini söyledi. Öte yandan, “Bunun Vilnius’ta olacağına dair bir beklenti olmadığını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Ukrayna’nın üyelik talebinin ele alınması gerektiğini belirten Stoltenberg, bu kapsamda NATO müttefikleri arasında devam eden istişarelerin olduğunu kaydetti.

Ukrayna için en acil önceliğin savaşta zafer kazanmak olduğunu vurgulayan Stoltenberg, önümüzdeki ay yapılacak NATO zirvesinde Ukrayna’ya verilecek somut takviyeler konusunda yeni kararlar alınmasını beklediğini söyledi.

İttifakın üst düzeyde kabul edilmesi beklenen çok yıllı bir sütun paketi üzerinde çalıştığını belirten Stoltenberg, söz konusu paketin Ukrayna’nın NATO üyelik standartlarını karşılamasına yardımcı olacağına işaret etti.

Stoltenberg, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’in 11-12 Temmuz tarihlerinde Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO Zirvesi’ne katılacağını duyurdu.

Zelenskiy, Rusya’nın başlattığı savaş sürerken Ukrayna’nın NATO üyesi olmayacağını anladıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu